Aile hayatı

Aile hayatı

Aile hayatı

Aile hayatının önemi anlatacağımız bu makale sonrası aile ve ailenin önemini sizlerde öğrenmiş olacaksınız. Tavsiyem o dur ki bu makaleyi sonuna kadar okuyun ve bu önemi tamamen anlayın.

Aile, toplum hayatının temel taşıdır. Dünyaya gelen her insan
aile içinde yaşamaya başlar, ailesi tarafından korunur, yetiştirilir, ilk terbiyesini ve bilgilerini burada alır. Onun için İslam aile hayatının önemi ile büyük önem vermiştir.

Çekirdek aile anne-baba ve çocuklarından oluşmakla beraber geleneğimizdeki aile şekli ebeveyn ve çocuklarından başka büyükanne ve büyükbabayı, amca, dayı, hala, teyze ve yeğenleri de kapsar. Aile, meşru ve hukuki bir akitle kurulur. Akdin geçerli olması için yeni bir yuva kurmaya karar veren tarafların bu akdi rızaları ile ve gönüllü olarak yapmaları gerekir.

Ayrıca evlenme akdi evliliğin ömür boyu sürmesi niyetiyle yapılır. Böyle bir akitle farklı cinsten iki kişi bir araya gelerek bir yuva kurar, doğal olan cinsel ihtiyaçlarını karşılar, arzularını meşru ve mübah bir yoldan tatmin ederler, evlat sahibi olurlar, soylarını sürdürürler.

İnsan türünün sağlıklı bir şekilde yeryüzünde varlığını sürdürmesi
böyle bir aile ile mümkün olur. Allah Teâlâ’nın insan vasıtasıyla yeryüzünü mamur kılma iradesi ve takdiri de bu şekilde gerçekleşir.

İzmirli İsmail Hakkı

1869’da doğup Cumhuriyet’e geçiş sancılarının yaşandığı dönemde
hayatını sürdüren İzmirli İsmail Hakkı, bu süreçte ortaya
çıkan sorunlar üzerinde durmuş, “Osmanlı Devri’nden Cumhuriyet’e
geçişte köprü vazifesi gören ilim adamlarımızdan biri” olarak tarihteki yerini almıştır.

İlköğretimden sonra hıfzını tamamlayan, bir yandan medrese
dersleri alırken diğer taraftan rüşdiyeyi bitiren İzmirli İsmail Hakkı,
Dâru’l-muallimîn-i Âliye’nin ilk talebeleri arasına girmiş ve 1892’de edebiyat şubesinden mezun olmuştur. Bu arada medrese tahsiline devam ederek Fatih dersiamlarından Hafız Ahmet Şakir Efendi’den icazet almıştır. Arapça, Fransızca, Rusça, Rumca ve Latince bilen İzmirli’nin bu çok yönlü eğitimi kendisine farklı alanlarda eser verme imkânı sağlamıştır. Mülkiye Mektebi, Daru’l-fünûn
Edebiyat, Mekteb-i Hukuk, Sahn-ı Süleymaniye, Medresetü’l Mutehassisîn, Medresetü’l-Vaizin ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde çeşitli alanlarda dersler okutmuş, ordinaryüs profesörlüğe yükselmiştir. 31 Ocak 1946’te vefat eden İzmirli, Cebeci Asri Mezarlığına defnedilmiştir.

04 Eylül 2018 - 15:52

admin

1.945 views

0 Yorum

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*

Benzer yazılar


Haydi Sende ozgurcechat.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi ozgurcechat.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi
sohbet mobil sohbet sohbet siteleri